درباره فرمت MHTML

4136 ۳
درباره فرمت MHTML

به نام خدا

درباره فرمت MHTML | افزون - دانلود افزونه های فایرفاکس برای پارسی زبانان

درباره فرمت MHTML

ساختار MHTML که خلاصه شده عبارت MIME HTML می باشد، نوعی از ساختار صفحات وب است که به منظور ترکیب کردن منابعی مورد استفاده قرار می گیرید که معمولا به صورت جدا هستند و توسط لینک خارجی استفاده می شوند.(مثل عکس، انیمیشنهای فلش، برنامه های کوچک جاوا و فایلهای صوتی) به همراه کدهای HTML که همگی اینها در قالب یک فایل واحد می باشد.

در واقع محتوای یک فایل MHTML به عنوان یک نامه الکترونیکی HTML با استفاده از فناوری MIME کدگذاری می شود  و بر همین اساس قادر است که تمامی فایلها را درون خود نگه دارد.
اولین جزء از یک فایل MHT شامل کدهای html است. جزء بعدی محتوی منابع صوتی و تصویری و … می باشد که با همان آدرسهای اصلی خودشان(URLs)  به فایل معرفی می شوند.
ساختار MHTML گاهی اوقات تحت عنوان MHT شناخته می شود و پسوند اینگونه فایلها نیز هم با همین نام می باشد. (mht.)

سازگاری مرورگرها با ساختار MHT:

اینترنت اکسپلورر(Internet Explorer):  مرورگر مایکروسافت اینترنت اکسپلورر از نسخه 5.0  به بعد اولین مرورگری بود که قابلیت خواندن و ذخیره کردن صفحات اینترنتی را (به همراه منابع خارجشیان) در قالب یک فایل واحد MHT دارا بود.

اپرا(Opera): قابلیت ذخیره کردن صفحات در قالب MHTML از نسخه 9.0 در مرورگر اپرا به وجود آمد و در نسخه های بعدی این ساختار به عنوان ساختار پیش فرض برای ذخیره صفحات وب قرار گرفت. نسخه 15 اپرا قابلیت پشتیبانی این ساختار را نداشت اما از نسخه 16 به بعد این مشکل رفع گردید.

موزیلا فایرفاکس(Mozilla Firefox): مرورگر فایرفاکس برای خواندن  صفحات MHT و ذخیره کردن صفحات وب با این ساختار نیاز به نصب افزونه دارد. یکی از افزونه هایی که برای این منظور تهیه شده است، افزونه  Mozilla Archive Format می باشد که می توانید آن را از اینـــجا دریافت نمایید.
فایرفاکس در بعضی از نسخه های خود قابلیت پشتیبانی از فایلهای MHT را بدون استفاده از افزونه دارا بود. اما این روند ادامه پیدا نکرد. در آینده  و در نسخه های بعدی نرم افزارهای بنیاد موزیلا مثل فایرفاکس ممکن است که این ساختار بدون نصب افزونه در دسترس کاربران باشد.

سفری(Safari): از نسخه 3.1.1 به بعد در مرورگرهای شرکت اپل با نام سفری به طور طبیعی از ساختار MHT پشتیبانی نمی کردند، اما در عوض در این مرورگر از ساختار webarchive و OS x استفاده می شود.

کانکرور(Konqueror): از نسخه 3.5.7 به بعد مرورگرهای شکتر KDE با نام کانکرور ساختار MHT پشتیبانی نمی شود اما با استفاده از افزونه mhtconv می توان صفحات mht  را خواند و ذخیره کرد.

اکسس نت فرانت(ACCESS NetFront): نسخه 3.4 این مرورگر ( در گجتهایی مثل تلفن همراه سونی اریکسون k850 ) می تواند ساختار MHT را مشاهده و ذخیره نماید.

گوگل کروم(Google Chrome): ایجاد کردن فایلهایی با ساختار MHT در نسخه جاری مرورگر کروم (25.0) با استفاده از امکان  “Save Page as MHTML”  که از صفحه “chrome://flags” قابل دسترسی است، امکان پذیر است. اگرچه مشاهده فایلهای MHT در کروم به طور معمولی پشتیبانی نمی شود.
ام اچ تی ویویر(MHT Viewers): یک محصول نرم افزاری تجاری برای مشاهده فایلهای MHTML  و تبدیل آنها به ساختارهای دیگر (مثل PDF) می باشد. این برنامه در شکلهای نرم افزار رایانه ای، اپلیکشین آندروید و اشکال دیگر قابل دسترسی برای کاربران است.

دوستان عزیز برای نصب افزونه Mozilla Archive Format و مشاهده و ذخیره فایلهای mht در مرورگر فایرفاکس خود می توانید به اینـــجا بروید.

 

 

Total 5 Votes
2

درباره کیفیت این مطلب نظرتون چیه?

+ = Verify Human or Spambot ?

درباره نویسنده

۳ دیدگاه در"درباره فرمت MHTML"

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *