آموزش کامل موزیلا فایرفاکس | قسمت دوم – انتقال بوکمارک ها

4658 ۰
آموزش کامل فایرفاکس- قسمت دوم

به نام خدا

در قسمت دوم از آموزش فایرفاکس به آموزش انتقال بوکمارکها از فایرفاکس به فایرفاکس و از فایرفاکس به دیگر مرورگرها میپردازیم . پس از آموزش این مبحث شما کاربران عزیز فرا می گیرید که بوکمارکهایتان را ازمرورگر موزیلا فایرفاکس و رایانه شخصی خود در کشور ایران استخراج نموده و آنرا به لپ تاپ شخصی ومرورگر فایرفاکس آقای بیل گیتس رئیس شرکت مایکروسافت در کشور آمریکا انتقال بدهید. :)  لطفا ما را تا انتهای آموزش همراهی فرمائید.

گاهی می شود با کاربران و محققینی مواجه می شویم که برای چندین سال متوالی به تحقیق و جستجو در لابلای صفحات مجازی وبسایتها پرداخته اند و طی چند سال گنجینه ای از یهترین پایگاههای مطالعاتی مورد علاقه خود را جمع آوری نموده اند، خواه نا خواه این سؤال برای آنها مطرح میشود که از این گنجینه اطلاعاتی چگونه می توان مراقبت نمود؟

لذا در گام آغازین بحث ضروریست تا به آموزش حفظ و اسخراج بوکمارکها در خود مرورگر فایرفاکس اقدام نمائیم، مرورگر فایرفاکس را باز می نمائیم و مطابق تصویر شماره ۱ آیکون مربع شکل در بالای مرورگر را کلیک می نمائیم:

 

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره یک

حال گزینه Show All Bookmaarks را کلیک کرده تا مطابق تصویر شماره ۲ پنجرهlibrary باز گردد، دکمه های میانبر برای وارد شدن به این پنجره کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+B می باشد:

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره دو

و مطابق تصویر شماره ۳ سربرگ Import and Backup در پنجره library و نوار فهرست کلیک نموده و گزینه Backup را انتخاب می نمائیم ، محل ذخیره نسخه پشتیبان را انتخاب کرده و آنرا ذخیره مینمائیم فایل نسخه پشتیبان دارای ساختار JSON میباشد که با برنامه Notpad نیز به راحتی باز میگردد. برای آشنایی بیشتر با ساختار JSON به مقاله مربوطه در سایت افزون مراجعه نمایید.

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره سه

سؤال: ضرورت تهیه نسخه پشتیبان از بوکمارک ها برای چیست؟

می دانید که با نصب مجدد ویندوز تمامی نرم افزارهای قبلی از جمله مرورگرها پاک می شوند و همراه با پاک شدن مرورگرها همه نشانیهای اینترنتی و بوکمارکها نیز پاک خواهند شد. با نصب جدید ویندوز و نرم افزارهای جدید نیازمند برگرداندن نشانی های اینترنتی هستیم، حال برای برگرداندن بوکمارکها به ویندوز و مرورگر جدیداّ نصب شده مجدداً وارد گزینه Import and Backup شده و این بار گزینه Restore را مطابق تصویر شماره ۳ کلیک می نمائیم و گزینه Choose file را انتخاب می کنیم. فایل نسخه پشتیبان را در محل ذخیره شده انتخاب کرده تا همه نشانی های اینترنتی و علاقمندیها در مرورگر جدید فایرفاکس وارد گردند.

با تهیه نسخه پشتیبان از فایرفاکس میتوان بوکمارکهای این مرورگر را اولاً از خطر پاک شدن نجات داد و در صورت نیاز به خود فایرفاکس برگرداند و سپس میتوان بوکمارکهای مورد نظر را بر روی هر رایانه ای در هر مکانی به مرورگر فایرفاکس انتقال داده مورد استفاده قرار داد، در اینجا ضروریست تا به انتقال بوکمارکها از مرورگر فایرفاکس به دیگر مرورگرها بپردازیم.

انتقال بوکمارکها از مرورگر فایرفاکس به مرورگری دیگر

برای انتقال بوکمارکها از مرورگر فایرفاکس به سایر مرورگرها ابتدا باید بوکمارکها را از مرورگر فایرفاکس خارج نمائیم:

مطابق تصویر شماره ۳ گزینه Export Bookmarks to HTML… را کلیک کرده و در پنجره محاوره ای محل ذخیره بوکمارکها را انتخاب می نمائیم، فایل مورد نظر با ساختار (Format) firefox HTML Document ذخیره میگردد.

در اینجا از میان انواع مرورگرها، مرورگر اینترنت اکسپلورر را انتخاب نموده و بوکمارک خارج شده از فایرفاکس را به صورت فرضی به مرورگر اینترنت اکسپلورر انتقال میدهیم، مطابق تصویر شماره ۴ مرورگر اینترنت اکسپلورر را باز می نمائیم:

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره چهار

در نوار فهرست گزینه File را کلیک کرده و سپس گزینه Import & Export را انتخاب مینمائیم تا پنجره Settings Import/Export مطابق تصویر شماره ۵ باز شود:

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره پنج

در این پنجره گزینه Import from a file را انتخاب کرده وسپس Next را در پائین پنجره کلیک نموده و در پنجره بعدی مطابق تصویر شماره ۶ گزینه Favorites را انتخاب نموده و سپس Next را در پائین پنجره کلیک مینمائیم و در پنجره بعدی با کلیک بر روی گزینه Browse مطابق تصویر شماره ۷ محل ذخیره فایل بوکمارک را که از قبل ذخیره کرده ایم مشخص نموده و در پنجره آخر بنام Select Bookmark File با کلیک بر روی گزینه Open همه آدرسهای اینترنتی و بوکمارکهای موجود در فایرفاکس به اینترنت اکسپلورر انتقال می یابد.

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره شش

 

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره هفت

 

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره هشت

نکته تکمیلی : چنانچه کاربران بخواهند تمامی آدرسهای ذخیره شده در بوکمارک فایرفاکس را بصورت کاملا مجزا و بدون ارتباط با مرورگر استخراج و در فایلهای متنی notepad وword ملاحظه نمایند به روش زیر عمل می نمائیم، مرورگر را باز مینمائیم و در نوار فهرست از گزینه view گزینه sidebar و در نهایت گزینه bookmarks را مطابق تصویر شماره ۹ کلیک می نمائیم:

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره نه

مطابق تصویر شماره ۱۰ در سمت چپ مرورگر پنجره کوچکی بنام Bookmarks باز میشود که دارای سه بخش و انتخاب میباشد که در قسمت اول آموزش فایرفاکس بطور کامل بیان شدند؛

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره ده

مطابق تصویر شماره ۱۱ بر روی Bookmarks Menu راست کلیک کرده و گزینه copy را انتخاب مینمائیم؛

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره یازده

پس از گرفتن copy از کلیه آدرسهای اینترنتی ذخیره شده در بخش Bookmarks Menu میتوانیم فایل متنیnotepad وword را باز نموده و آدرسهای مورد نظر را در آن وارد (paste) نمائیم .همانند تصویر شماره ۱۲ که آدرسها را بصورت جدا قابل مشاهده است.

آموزش مرورگر موزیلا فایرفاکس

تصویر شماره دوازده

نکته مهم به کاربران گرامی: برای دیدن تصاویر با بزرگنمائی بیشتر دکمه Ctrl بر روی صفحه کلید را نگهدارید و سپس قرقره موس را بچرخانید تا تصاویر مطابق نظر شما بزرگتر دیده شوند و یا در مرورگر فایرفاکس از کلیدهای ترکیبی مثبت + Ctrl استفاده نمایید.

منتظر قسمت های بعدی آموزش کامل فایرفاکس باشید.

 

 

Total 2 Votes
0

درباره کیفیت این مطلب نظرتون چیه?

+ = Verify Human or Spambot ?

درباره نویسنده

بدون دیدگاه در"آموزش کامل موزیلا فایرفاکس | قسمت دوم – انتقال بوکمارک ها"

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *